KPSS/2 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?


KPSS 2018/2 tercihleri için verilen süre doldu. Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yapılacak atamalar için tercihte bulunan memur adaylarının gözü kulağı şimdi KPSS/2 tercih sonuçlarında. Peki, KPSS/2 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarih bilgisi verdi mi? İşte son durum…

KPSS/2 tercihleri 11- 20 Aralık tarihleri arasında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) internet sitesi üzerinden alındı. Yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak adaylara ve ilgili kurumlara postayla herhangi bir belge gönderilmeyecek. Adaylar KPSS/2 yerleştirme sonuçlarını ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebilecekler.

Kamu kurum ve kuruluşları da bu bilgileri elektronik ortamda kendi şifreleri ile edinecekler. Bir kadro veya pozisyona yerleşen adaylar atanmak üzere doğrudan yerleştirildikleri kamu kurum/kuruluşlarına başvuracaklar, atanmak için hangi evrakın gerekli olduğunu ve bu evrakın hangi tarihe kadar nereye teslim edilmesi gerektiğini bu kurum veya kuruluşlardan öğrenecekler.

KPSS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM, KPSS/2 tercih sonuçları için net bir tarih vermedi. Geçtiğimiz yıllar baz alındığında KPSS-2018/2 tercih sonuçlarının 15 gün içerisinde açıklanabileceği öngörülüyor.

YERLEŞTİRMELER NASIL YAPILACAK?

Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır.

Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyindeki kadrolara yerleştirme yapılırken ÖSYM’ce sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.

PUAN VE TERCİH SIRALAMASI ÖNEMLİ

Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların kamu kurum ve kuruluşlarınca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyeceklerdir. Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirileceklerdir.

Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir.

Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacaktır.

2 recommended
comments icon 0 comments
20 Görüntüleme
bookmark icon

Write a comment...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir