Dr. Naim Babüroğlu ile Online Söyleşi

Karantina sürecini en verimli şekilde değerlendirmeye, Kıbrıs İlim Üniversitesi online söyleyişiler ile fark yaratmaya ve öğrencilere çeşitli bilgiler aktarmaya devam ediyor.

Dr. Naim Babüroğlu ile Online Söyleşi
08 Mayıs 2020 - 02:40

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi, Strateji Uzmanı ve Yazar Dr. Naim Babüroğlu KİÜ online söyleşilerin konuğu oldu. “Covid-19 Sonrası Yeni Dünya Düzeni” başlıklı söyleşisiyle KİÜ’lüleri bir araya getiren Babüroğlu, Covid-19 salgınının bir çeşit savaş olduğunu söyledi.

Bu salgın hastalıklarının ortaya ilk defa çıkmadığını 1466-67 yılları arasında İstanbul’da şiddetli bir veba salgınının meydana geldiğini, sonrasında ise İspanya’nın Birinci Dünya Savaşı’na katılamamasına neden olan ve İspanya’nın gazetelerde yazmasıyla “İspanyol Gribi” olarak adlandırılan gribin milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olduğunu kaydetti.

Ülkelerin bu salgınla bir gemi gibi karaya çarptığını ve devletlerin sarsıldığını belirten Babüroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “İkinci Dünya Savaşı sonunda, 1945’te dünya ilk kez insan eliyle kendi kendini yok edecek bir dönemi başlattı. Nükleer silahlar, insanoğlunun bu gezegendeki varlığına son verebilecek en yıkıcı güç oldu. Günümüzde dokuz devlette; -ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa, Hindistan, Pakistan, İsrail ve Kuzey Kore- her an kullanıma hazır 4.400 nükleer başlık var. Depodaki sayı dikkate alındığında, yaklaşık 19 bin nükleer silahın varlığı söz konusu. Dünyada, neredeyse canlı bırakmayacak kadar yıkım gücüne sahip nükleer silahları barındıran bir gezegendeyiz.”

Babüroğlu, Covid-19 ortaya çıkınca küreselleşmenin darbe aldığını ve Neo-Liberalizmin de bu salgına yenik düştüğünü ifade etti. ABD gibi güçlü görünen ülkelerin bu salgında ekonomik çarklarını durdurmak istemedikleri için giderek yayılan bu virüs nedeniyle güçsüz düştüklerini, çaresiz kaldıklarını dile getiren Babüroğlu, ABD’nin salgın nedeniyle yara aldığını ve bu nedenle çalışmalar başlattığını ancak Çin ya da Rusya’nın ABD’nin önüne geçmesinin mümkün olmadığını söyledi.

“Bu süreç Türkiye’nin saygınlığını artırdı”
Bazı ülkeler için krizlerin fırsat olabileceğine dikkat çeken Babüroğlu, bu salgın sürecini başarılı bir şekilde yürüten Türkiye’nin diğer ülkelere yardım ettiğini ve bu nedenle saygınlığını arttığını belirtti. Dr. Naim Babüroğlu son olarak covid-19 aşısı üzerine çalışıldığını ve bu aşının ilaç endüstrisinde önemli payı olacağını, kısa sürede bulunacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

KİÜ öğrencilerinin ve diğer katılımcılarının da sorularını yanıtlayan Babüroğlu, Türk tarihi, insanlık tarihi gibi birçok konuya da değinerek izleyicileri bilgilendirdi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum